+38 (067) 64-66-333
Пусто
Ми працюємо! Відправляємо в міста, де працює Нова Пошта

Моногамія. Чи може людина жити моногамно

Романтичні, вірні стосунки двох людей усюди у поп-культурі: хто цього не знає, пісня, націлена на єдиного та неповторного, та романтична комедія, яка закінчується пошуком містера Вірного та щасливим весіллям. Але чи актуальна ця ідея досі? Сьогодні ми трохи поговоримо про тему моногамії.

ЩО ТАКЕ МОНОГАМІЯ?

Спочатку невеликий словниковий урок: термін моногамія складається з грецьких слів, що означають «один» (monos) і «шлюб» (gamos), тобто він означає «єдиний шлюб». Це стосується типу відносин між двома людьми, у яких обидва партнери вірні одне одному як емоційно, і сексуально. Або простіше кажучи: ви тільки з однією людиною, ви цілуєтеся тільки з цією однією людиною, вам весело тільки з цією однією людиною в спальні, ви йдете на 80-річчя дядька Удо тільки з цією однією людиною та обговорюєте лише Netflix із цією людиною. Вечірня програма

У західному світі більшість пар живуть у моногамних відносинах, але в усьому світі також існують суспільства, в яких допускається полігамія, тобто відносини з кількома партнерами. В останні десятиліття на Заході утвердилася концепція « серійної моногамії» — більшість із нас у житті має кілька моногамних відносин з різними партнерами.

МОНОГОМІЯ ПРИРОДНА?

Гей, це дуже складне питання, яке порушує кілька інших питань, у тому числі, що саме означає «натуральне». Оскільки у когось із вас напевно щось ще лежить на плиті, а іншим терміново потрібно знову навести лад у ванній, давайте постараємося зробити його якомога коротшим.

МОНОГОМІЯ У ТВАРИННОМУ СВІТІ

Є моногамні тварини. Це означає, що самці та самки знаходять один одного, спаровуються, разом виховують молодняк, разом йдуть на 80-річчя дядька Удо та разом обговорюють вечірню програму Netflix. До них насамперед належать птахи, у тому числі лебеді, лелеки та пінгвіни.

І навіть якщо не всі птахи протягом усього свого життя спаровуються тільки з одним іншим птахом, 90% з них, як і раніше, «соціально моногамні », тобто принаймні разом виховують своїх дитинчат. Дуже відповідально!

Однак із ссавцями ситуація інша: лише незначна частина (3-5%) тварин живуть моногамно, та й більшість із них також лише соціально моногамні. Якщо слово «ссавці» пролунало у вашому мозку — так, ми теж одні з них (під «ми» ми маємо на увазі людей. Але ми також вітаємо в блозі ящірок і омарів.)

МОНОГОМІЯ У ЛЮДИНИ

Більшість дослідників вважають, що партнерська форма моногамії є скоріше продуктом нашої культури і утвердилася, коли ми, люди, осіли. Звичайно, краще точно знати, кому можна поскаржитися, якщо хтось знову залишить двері хати відчиненими. А християнство й досі закріпило у нашій культурі моногамні відносини двох людей: полігамні шлюби не допускаються у всій Європі.

Ммм, можливо, ви думаєте про те, скільки шлюбів закінчується розлученням у наші дні, і, можливо, ви чули, що багато людей насправді змінюють? Чи працює ще концепція моногамії? Чи варто вам залишатися моногамним у наші дні?

МОНОГОМІЯ ВИКЛЮЧЕННЯ?

«Допоможіть, у мене моногамія» — останніми роками концепція відносин моногамії зазнає дедалі більшої критики. На думку вчених, люди просто не створені для того, щоб вічно танцювати горизонтальне мамбо з однією людиною. Такі теми, як відкриті відносини чи подібні форми партнерства, не є табу.

Немає нічого поганого в тому, щоб поставити під сумнів свою власну модель відносин: чому ви насправді доводите своє кохання, проживаючи свою сексуальність тільки з однією людиною? Це найвища форма лояльності, яку ми можемо собі уявити? Хіба я не можу любити одну людину і займатися сексом з іншими? Чи можливо для мене «на віки віків»? Зрештою, говорити час від часу про речі, які ми вважаємо даними Богом і самоочевидними, можливо, не так уже й погано.

Зрештою, все зводиться до наступного: чи влаштовує вас модель моногамних стосунків? Якщо так, то немає сенсу щось змінювати. А якщо ні, можливо, вам варто пофліртувати з іншими типами стосунків.

МОНОГОМІЯ: ВИЗНАЧУЄМО КОРДОНИ ВІРНОСТІ САМОСТІЙНО

Навіть якщо ви не хочете відразу викидати моногамію у вікно, вам слід поговорити зі своїм партнером промежах вірності. Чи підходить вам флірт із іншими? Може, навіть поцілувати когось ще? Чи нормально тобі відкрити свої стосунки та зайнятися сексом з іншими?

Коли справа стосується відносин, немає універсального добра і зла, є лише індивідуальні. Для ваших стосунків просто важливо, щоб ви наперед чітко домовилися, що можна, а що не можна.

І не забувайте: чи то моногамія чи інша модель – кохання може існувати в будь-якій формі стосунків.