+38 (067) 64-66-333
Пусто
Ми працюємо! Відправляємо в міста, де працює Нова Пошта

Статеве дозрівання: гормональний жах чи типовий іспит на зрілість?

Між дитинством та дорослістю є етап, про який мало хто згадує з любов'ю: статеве дозрівання. Несподівано твої батьки бентежаться, твій голос зривається або вигини твоїх стегон, грудей і стегон доводять тебе до розпачу. Перепади настрою, прищі та, можливо, перший секс: тут ви дізнаєтеся, що стоїть за статевим дозріванням і як краще його пережити.

ПІДЛОГОВИЙ ПОСПІВ: ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Коротко: у період статевого дозрівання діти фізично стають дорослими і, отже, також досягають статевої зрілості. Статеве дозрівання пов'язане з багатьма фізичними змінами та відбувається по-різному у дівчаток та хлопчиків.

Незалежно від статі, батьки часто називають людей пубертатного віку «жахами», хоча насправді вони самі переживають одну чи дві помірні життєві кризи. Багато змін, які зазнає ваше тіло, в той чи інший момент змушують вас перевантажуватися. Вам слід пам'ятати про це, коли ви знову спитаєте себе, чи справді 14-річні можуть спілкуватися, тільки роздратовано закочуючи очі.

Починаючи з першої менструації у дівчаток і закінчуючи першою еякуляцією у хлопчиків, із пубертатним періодом відбувається безліч подій. Також пробуджується інтерес до партнерства та лібідо, тобто бажання сексу.

Статева зрілість настає приблизно в 12 років у дівчаток і близько 14 років у хлопчиків. Фаза закінчується віком від 16 до 18 років, залежно від рівня розвитку та статі.

Чи важливо в цей час? Батькам: терпіння та ще більше розуміння! Для молоді: Знання – це все! Чим краще ви зрозумієте, що з вами відбувається, тим легше вам буде впоратися з усім.

#ЗАХОПЛЮЮЧИЙ ФАКТ

У період статевого дозрівання мозок буквально «перебудовується» — у 14 років слідує великий сплеск творчих здібностей у молодих людей, і ця пікова працездатність ніколи більше не досягається у такому вигляді пізніше.

СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ У ДІВЧИН: МЕНСТРУАЦІЇ, ПЕРЕПАДИ НАСТРОЮ

Перш за все, те, що ми чули багато разів, вірно: статеве дозрівання у дівчаток починається раніше, ніж у хлопчиків, і статеве дозрівання починається більш ранньому віці. Але твердження про те, що раніше дівчатка досягали статевої зрілості в 17 років, а сьогодні це відбувається в 12–13 років, на перший погляд все ж таки звучить дивно. Але в цьому є щось: причина насправді в кращому харчуванні, оскільки для того, щоб стати фертильними, необхідно досягти вмісту жиру в організмі не менше 17 відсотків. Тому дуже худі або недостатньо важливі дівчатка досягають статевої зрілості пізніше і у них пізніше починаються менструації.

У дівчаток ростуть груди, стегна і таз, стегна стають ширшими і набирають більше жиру. Піхва росте так само, як і матка, і в міру зміни тіла з'являється волосся на лобку та пахвами.

В результаті статевого дозрівання наступають перші менструації, що є дуже делікатною темою для дівчаток і, на жаль, майже ніколи не обходиться без сорому. Звичайно, це абсолютно природний процес і насправді це щось велике, тому що це важливий крок на шляху становлення жінкою!

Перепади настрою також можуть уперше виникнути у період статевого дозрівання, що, зокрема, пов'язане із гормональними змінами. Це супроводжуватиме багатьох жінок протягом усього життя, адже місячний цикл контролюється гормонально, а також впливає на психіку – проте ступінь коливання варіюється від жінки до жінки.

СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ У ХЛОПЧИКІВ: ПОРУШЕННЯ ГОЛОСУ, ЕЯКУЛЯЦІЯ ТА ІНШІ ОСОБЛИВОСТІ

Тіло хлопчика сильно змінюється, але, як і у дівчаток, статеве дозрівання також дуже впливає на психіку. Перші фізичні зміни включають зростання яєчок і волосся на лобку, а також статевого члена і перше сім'явипорскування. Таке часто трапляється в «полюційних снах», що спочатку бентежить багатьох хлопчиків, хоча це цілком природна річ.

Через зростання гортані та розширення голосових зв'язок відбувається горезвісний обрив голосу доти, поки голос не стане на октаву нижче, ніж раніше. Багато хлопчиків ростуть так швидко, що ви можете майже бачити, як вони ростуть, і спочатку вони часто здаються довготелесими і незграбними через фізичні розміри, що змінилися. Волосся на обличчі виникає через концентровану частину чоловічого статевого гормону тестостерону. Тіло теж змінюється: в результаті з'являються ширші плечі і ширші груди при вузьких стегнах. На жаль, прищі та жирна шкіра також є частиною стандартної рутини статевого дозрівання, але дозвольте мені сказати вам: все налагодиться, тримайтеся!

А психологічно? Статевозрілі представники обох статей схильні до бунту, мають велику енергію і люблять бунтувати проти правил і норм. Звичайно, не завжди, але дуже часто фізичні зміни та гормональні зміни іноді можуть призвести до агресивної поведінки, але є й хороші новини: зазвичай це відбувається, як тільки рівень гормонів дещо стабілізується.

Тим не менш: надія є, статеве дозрівання можна подолати, і за допомогою кількох порад та прийомів впоратися з цим легше, ніж ви думаєте!

5 ВАЖЛИВИХ ФАКТІВ ПРО СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ

 1. Займіть простір: чи то для батьків, чи для дітей: свобода та розуміння особливо важливі. У період статевого дозрівання молоді люди хочуть пробувати щось нове, але, звісно, ​​мають бути певні обмеження, які чітко встановлюють їхні батьки!
 2. Збирайте знання: По-перше, дівчаткам, як і хлопчикам, ніяково говорити про секс і контрацепцію. Однак інтерес до сексу та перших переживань пробуджується в період статевого дозрівання і було б неправильно не набути знань з цієї теми. Як це часто буває, розмови з друзями, батьками та іншими особами, які доглядають, допоможуть вам краще підготуватися.
 3. Висипайтеся: підліткам необхідно висипатися, оскільки сон особливо важливий через процеси росту в організмі. Коли підлітки не висипаються, перепади настрою можуть стати ще гіршими.
 4. Харчуйте правильно: Можливо, шоколад, фаст-фуд та газовані напої тепер стали набагато цікавішими, ніж раніше. Але така дієта - найгірше, що може статися з підлітками статевого дозрівання. Шкіра погіршується, можливі «проблеми з вагою» стають ще гіршими, а настрій не покращується. Збалансоване і насамперед регулярне харчування забезпечує правильний баланс і робить статеве дозрівання більш терпимим – як для дітей, так і для батьків!
 5. Візьміть на себе відповідальність: статеве дозрівання - важливий період між дитинством і дорослим життям, навіть якщо він іноді буває важким. Це також ідеальний час, щоб взяти на себе відповідальність, спробувати щось нове та зайнятися спортом, а також дізнатися, хто ви і чим можете захоплюватися. І тут надто велика кількість і надто суворі правила явно завдають більше шкоди, ніж користі.

ЩО МОЖНА І ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ В ПЕРІОД СТАТЕВОГО ДОЗРІВАННЯ – ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

 • Будьте в курсі: особливо коли справа стосується сексу, контрацепції та першого разу!
 • Пробуйте щось нове: спорт, хобі тощо.
 • Їжте здорову їжу: фаст-фуд може посилити будь-які проблеми зі шкірою
 • Відійти і більше не сміти виходити на вулицю від сорому
 • Не шукайте інформацію та не вступайте в статевий зв'язок без захисту або відома.
 • Завдання собі шкоди через бунт (вживання алкоголю, страждання від наслідків заборонених дій, пошкодження довірчих відносин з батьками тощо)

ЩО МОЖНА І ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ В ПЕРІОД СТАТЕВОГО ДОЗРІВАННЯ – ДЛЯ БАТЬКІВ

 • Багато розмовляйте з дітьми, що ростуть, але при цьому дотримуйтесь необхідної дистанції і дайте їм простір.
 • Дайте відповідальність та поступово привчайте дітей до дорослого життя.
 • Зверніть увагу на необхідні умови (дієта, фізичні вправи, сон і т. д.) - не надаючи сильного тиску.
 • Жорсткі правила, які більше не актуальні і не адаптовані до ситуації, що змінилася.
 • Скажіть собі, що на цьому етапі ви нічого не можете зробити, і вам просто потрібно почекати, поки він закінчиться.
 • Перебільшені емоційні реакцію будь-яку неправильне поведінка під час статевого дозрівання.

Одне можна сказати напевно: статеве дозрівання колись закінчиться! Разом, при достатньому розумінні та терпінні, ви теж подолаєте цей складний етап.